Karaburun

Karaburun, Türkiye'nin İzmir iline bağlı birilçe. Karaburun Yarımadası'ndabulunan ilçenin 1 beldesi ve 13 köyü vardır. İlin en küçük ilçesidir.

Karaburun ilçe merkeziKaza, İskele, Burgaz Arkası ve Bodrum olarak 4 ana kısıma ayrılmıştır. İskelekazanın balıkçı barınağının bulunduğu yerdir. Aynı zamanda da akşamlarıinsanların yürüyüş yaptığı kordon boyudur. Dalış merkezleri ve balık lokantalarıbulunur. Burgaz arkası daha çok yazlık evlerin olduğu kesimdir. Bodrum iseilçenin en işlek plajının bulunduğu kısımdır.

Karaburun'da İskele'ninönünde Büyük Adave Burgaz Arkasına bakan Küçük Ada bulunmaktadır. İskelenin ilerisindeKaraburun Yelken Kulübü vardır.

 

Her ne kadar doğalzenginlikleri itibari ile tatil turizminin tüm imkânlarına sahip olsa da,turistler açısından tenha denilebilecek bir durumdadır. Bunda en büyük etmenolarak çok virajlı ve dar yollara sahip olması gösterilmektedir. Tabii ki bugirintili çıkıntılı kıyı şeridi virajlar yanında birçok irili ufaklı koyları daberaberinde getirmektedir.

Karaburun konumu itibariile açık denize baktığı için, suyun devirdaim içinde olması nedeniyle, temizbir denize sahiptir. Lodosluveyapoyrazlı kötü hava şartlarısebebiyle dalgalı ve çalkantılı durumlar dışında, deniz çok berraktır. Dik dağlıkyapısı gereği kumsaldan çok kayalık yapıya sahip olan Karaburun, su altızenginliği açısından dikkat çekmektedir. Bu yapısı ile tüplü ve tüpsüz dalışmeraklılarının ilgisini çekmektedir. Balıkçılık ile ilgilenenler için de birçokimkân sunmaktadır.

Turizm sayfiye ağırlıklıolsa da, bahar aylarında açan yüzlerce çeşit çiçekler temiz hava ve doğa meraklılarınıkendine çeker. Özelliklekelebekve çiçek fotoğrafçılığı ve trekkingile ilgilenen yerli turistlerin vazgeçilmez ziyaret noktalarından biridirKaraburun yöresi.

Turist potansiyelinidaha çok yazlığı olan yerli turistler oluşturmaktadır. Yabancı turistlere fazlarastlanmamaktadır. Buna bağlı olarak yazlık eğlenceye yönelik tesisleri sınırlıdır.Özellikle İskele mevkiinde deniz kenarındaki balık restoranları ve birkaç kafedışında fazla tesis yoktur. İskele mevkiinin kuzeybatısında yaklaşık yarım milaçığında bulunan Büyük Ada turizme açık olup, ancak tekne kiralama ile ya dayerel halkın kendi tekneleri

 ile sağlanabilmektedir. Adada herhangi birturistik tesis bulunmamakta sadece kuzey ucunda çakarlı deniz feneribulunmaktadır.Adada ayrıca küçük keçi sürüsü de bulunmaktadır. Keçilerin mevcudiyeti ve serthava koşulları yüzünden adada ağaç yetişmemekte, sadece maki tipi bitki türleriyetişmektedir. Adanın güneyinde poyrazdankorunaklı küçük bir koyu ve plajı vardır.

İlçede üç adet turistikotel bulubmaktadır. Bunu dışında konaklama için ağırlıklı olarak butik tippansiyonlar, pansiyonlar ve ev pansiyonculuğu kullanılmaktadır.

Yaz aylarında öğledensonra başlayıp hava kararıncaya kadar her gün düzenli esen imbatrüzgarına sahiptir.