Çeşme

Çeşme adını aldığı meşhurtarihi çeşmeleri, şifalı sıcak suları ve çamurları, geçmişi gözler önüne serentarihi eserleri ile şirin bir İzmir ilçesidir. Birbirinden güzel  yaklaşık 20 plaja sahiptir.

 

Çeşme, İzmir iline bağlıdırve Türkiye'nin en batı ucunda yer alır. Doğusunda Urla, batısında Ege Denizi,kuzeyinde Karaburun ile komşudur. Yunan adası Sakız, Çeşme'nin hemen karşısındayer alır ve Çeşme'ye sadece 8 mil uzaklıktadır.

 

Çeşme Kalesi ve müzesi,kervansaray, çeşmeler, türbeler, camiler, Çeşmeköy ve Ildırı Çeşme'nin tarihigüzelliklerinin en önemlileridir.

Çeşme'nin en çok ziyaret edilen tarihi eseri II. Beyazıt'ın yaptırdığıkale bugün müze olarak kullanılmaktadır. Çeşme kalesi ise, 1508 yılında OsmanlıPadişahı II. Beyazıttarafından, Aydın Valisi Mir Haydar aracılığıyla, Mimar Ahmet oğlu Mehmet'eyaptırılmıştır. Kalenin ilk inşaatı tam deniz kıyısına yapılmıştır. Ancak,sonraki yıllarda denizin doldurulması sonucu bugünkü konumunu almıştır.

 

Çeşme'yegeldiğinizde; Ilıca ve Şifne'de kaplıca keyfi yaşamadan,incecik kumlu,doğalplajlarda (Ilıca, Pırlanta, Altınkum...) denize girmeden,Alaçatı'da rüzgarsörfü yapmadan, ünlü Çeşme Kalesi ve müzesini gezmeden,Osmanlı Dönemindenkalma çeşme ve camileri, Ildırı Köyündeki Erythrai antik kentini, Çeşmeköy'ü veBağarası bölgesindeki tarihi kalıntıları görmeden, deniz ürünlerini,çeşmekumrusunu ve sakız reçelinin tadına bakmadan, Dalyan'da balık keyfi yapmadan, dönmeyin ...

 

2 km'yeyakın uzunluktaki geniş ve beyaz kumlu plajları, nitelikli konaklama tesislerive termal olanaklarıyla Çeşme popüler bir turizm merkezidir. Denizin içindenkaynayan sıcak termal sular, Ilıca plajını ve yöredeki diğer plajları büyükbirer termal havuz haline getirir.

Ilıca'daki büyük, küçük konaklama tesisleri, yoğun turist kapasitesininihtiyacını karşılayabilecek durumdadır. Birçok küçük otel ve pansiyonlar dabile kaplıca suyu vardır. Çeşme plajlarının ve özellikle Ilıca plajının enönemli özelliklerinden biri de, kıyıdan denize doğru yaklaşık yüz metrelik bir şeridininsan boyunu geçmeyecek derinlikte olmasıdır. Özellikle termal kaynaklarlabeslenen sığ sularda, ultraviyole ışınlarının insan sağlığına çok daha fazlayararlı olduğu bilimsel bulgularla kesinleşmiştir. Bunların yanı sıra, buplajlardan çocukların yararlanma olanakları sağlık ve can güvenliği bakımındanelverişlidir.