Antalya

Antalya, Türkiye'nin bir ili ve enkalabalık beşinci şehri. 2014 itibarıyla 2.222.562 kişilik nüfusa sahiptir.Tamamı Akdeniz Bölgesi'ninbatısında yer alır ve Antalya Körfezi'yleBatı Toroslarınarasındakurulmuştur. Yüzölçümü bakımından Türkiye'nin altıncı büyük ilidir.[1]Güneyinde Akdeniz,batısında Muğla,kuzeyindeBurdurve Isparta, kuzeydoğusundaKonya, doğusunda ise Karaman ve Mersin illeri vardır.

Antalya şehri, 1980 yılındansonra uygun iklim koşulları ve turizm etkinlikleri nedeniyle hızla gelişmiş vebuna paralel olarak il de günümüzde Türkiye'nin en kalabalıkbeşinci ili olmuştur. Antalya'da ekonomik hayat büyük oranda ticaret, tarım veturizme dayalıdır.

 

Antalya Türkiye'de İstanbul'labirlikte turizmin lokomotifi konumundadır. Antalya, dört mevsimde de turizmolanaklarının ve tesislerinin olduğu bir ildir. Antalya'da kültür turizmi baştaolmak üzere deniz, spor, sağlık, kış, kongre, yayla, mağara, kamp ve inançturizmi yapılabilmekte bu turizm seçenekleri için tesisler bulunmaktadır.[91]2010 yılı turizm istatistiklerine göre Antalya, dünyada en çok ziyaret edilendördüncü il durumundaydı.[kaynakbelirtilmeli] Antalya iline 2013 yılında 11.535.762 turistgelmiştir.[92]

Antalya'da kültürturizminin ağırlıklı olarak yapılacağı yerler Antalya'nın batıdaki Kaş'tan doğudaki Gazipaşa'ya kadar uzayan kıyışeridinin çeşitli yerleridir. Bu bölgede onlarca antik kent, tarihi yapı,tarihi cami ve kiliseler bulunmaktadır.[93]Antalya'dadeniz turizmi de yine kıyı şeridi boyunca yapılmaktadır. Bu bölgede kıyıturizmiyle beraber deniz turları da yapılabilmektedir. Deniz turizminin enbilinen noktaları Kleopatra, Konyaaltı ve Lara plajlarıdır.

Spor turizmi bakımındanAntalya popüler sporlara evsahipliği yapan bir ildir. Başta futbol, tenis, ve golf olmak üzere her yılyüzlerce sporcu ve takım Antalya'yı tercih etmektedir. Antalya, bu sporlarıntesislerine sahip olduğu gibi sporculara ve yetkililerine verilen seminerlerede ev sahipliği yapmaktadır. Antalya, 2009-2010 döneminde judo, halter, eskrim,voleybol, badminton ve benzeri pekçok alanda 39'u uluslararası, 66'sı ulusal, 27'si millî takım kampı ve 45’ikurs ve seminer olmak üzere toplam 177 etkinliğe ev sahipliği yapmıştır. AyrıcaAntalya 2003-2008 yılları arasında Dünya RalliŞampiyonası'na ev sahipliği yapmıştır.

Antalya yaz turizmiyleöne çıksa da kış turizminde de ülkenin önde gelen illerindendir. Antalya'daki Saklıkent KayakMerkezi ve Alanya'daki Akdağ Kış Sporları Turizm Merkezi Antalya'yıkış turizminde önde tutan tesislerdir.

 

Antalya’nın kıyı bölgesinde yazlar hem uzun hem de sıcaktır. Kışlar bile ılığa yakınserinlikte geçer. Yazın hiç görülmeyen yağmur, Aralık, Ocak ayları ile çoknadir olarak ilk ve sonbahar aylarında sağanak halinde yağar. Yılın ancak 40-50günü kapalı ve yağışlıdır. Antalya, yılda ortalama 300 güneşli günü, 18.7derece yıllık sıcaklık ortalaması ile yılın 12 ayı turizm hareketlerine açık,ender bölgelerden birisidir. Yılın dokuz ayı denize girilebilir.

 

Manavgat Şelalesi, Antalya'nın Manavgat ilçesinde Manavgat Nehri üzerindebulunan ünlü bir şelaledir.

Antalya'ya 72 kmmesafededir. Manavgat ilçesinin 3 km kuzeyinde bulunan ve adını bu ilçeden alanşelale, ırmak sularının 3-4 m'lik bir falezden düşmesiyle meydana gelir. Az biryükseklikten dökülmesine rağmen geniş bir alan üzerinde yüksek bir debiyleakar. Ayrıca ManavgatIrmağını besleyen kaynaklardan en büyüğü olan karstik Dumanlı kaynağı,Oymapınar barajıyapıldıktansonra baraj gölü içinde kalmıştır.

Kent gürültüsünden uzaklaşıp doğa ile başbaşa kalmak isteyenler için şelaleninçevresinde uygun piknik alanları vardır. Ayrıca çevredeki lokantalar, taze balıkyeme imkânını sunarlar. Ulaşım, Manavgat'tan kalkan minibüslerle sağlanır. İl'inören yerlerinin en iyilerindendir.